Amortyzatory stanowią jedną z podstawowych części zawieszenia każdego samochodu. To właśnie dzięki nim możemy komfortowo i bezpiecznie podróżować swoim samochodem. Sprawne amortyzatory nie tylko zapewniają nam wygodę podczas pokonywania nierówności na drodze, ale są również odpowiedzialne za właściwy docisk kół do jezdni podczas jazdy w zakrętach. Pamiętajmy więc o tym, by odpowiednio zadbać o swoje amortyzatory, a w razie ich usterki luz zużycia jak najszybciej wymieńmy je na nowe.

Co, jeśli nasze amortyzatory faktycznie powinny zostać już wymienione? Jak prawidłowo dobrać te podzespoły do swojego samochodu? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu? Czym różnią się amortyzatory gazowe od olejowych? Sprawdź dalszą część naszego artykułu.

Amortyzatory gazowe

Amortyzatory tego typu są to amortyzatory gazowo olejowe. Składają się z pojedynczej rury, która posiada w swoim wnętrzu tłok. W dolnej części amortyzatora znajduje się gaz pod dużym ciśnieniem oraz czynnik tłumiący, czyli olej. Dzięki temu rozwiązaniu amortyzator tego typu nie potrzebuje zbiornika kompensacyjnego. Podczas pracy amortyzatora, olej znajdujący się w jego wnętrzu przepływa, co sprawia, że wzrasta jego ciśnienie. Amortyzatory tego typu są obecnie najpopularniejszymi na rynku samochodów osobowych.

Amortyzator samochodowy

Amortyzatory samochodowe olejowe

W przeciwieństwie to amortyzatora gazowego posiada on dwie rury. Jedna pełni rolę obudowy, natomiast druga ma we wnętrzu tłok, którego zadaniem jest tłumienie drgań wywołanych pracą zawieszenia. W czasie ruchu tłoka olej przepływa między rurami dzięki specjalnym zaworom. W trakcie ściskania, stanowiącego pierwszy etap pracy amortyzatora, tłoczysko wymusza przepływ oleju do przestrzeni ponad tłokiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaworu jednokierunkowego. Podczas odbicia amortyzatora tłoczysko jest wysuwane z cylindra.

Jaki amortyzator wybrać do swojego samochodu?

Wybierając odpowiednie amortyzatory do swojego samochodu kierujmy się przede wszystkim zaleceniami producenta pojazdu. Jeśli rekomenduje on amortyzatory gazowe to dokładnie takie zastosujmy. Jest to kluczowe, ponieważ oba rodzaje amortyzatorów nieco różnią się swoją charakterystyką pracy, co może wpłynąć na ogólne działanie zawieszenia pojazdu. Jeśli więc zastosujemy w swoim samochodzie niewłaściwe amortyzatory musimy liczyć się z tym, że pogorszą się właściwości jezdne auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *